اباصلت شناسیزندگینامه

سیره زندگی اباصلت

عبدالسلام بن صالح معروف به اباصلت در سال ۱۶۰ ه.ق در مدینه به دنیا آمد. از آنجا که جدّ اعلای او از هرات خراسان زمان خود بوده ، لذا به اباصلت هروی معروف گردیده و لقب خواجه به معنای کسی است که در علم و دین صاحب مقام بزرگی باشد، همانند خواجه نصیر الدین طوسی.
به گفته مورخین، اباصلت شخصی پارسا، عالم، عابد، عادل، ثقه و راستگو، فقیه، ادیب، شیخ الشیعه، زاهد و بی رغبت به دنیا و در عین حال ثروتمند بود که ثروت خود را در راه خدا، کمک به فقرا و ترویج و احیای دین خرج می کرد. او به کلام شیعه بسیار مسلّط و از شیعیان سرسخت بود. اباصلت از محدثین بزرگ شیعه است که در طلب حدیث و جمع آوری فضائل اهل بیت سفرهای بسیاری را متحمل می شد و با مشایخ حدیث نشست و برخاست داشت.
مهمترین ویژگی اباصلت این است که او خادم خاص و از اصحاب سرّ و امین امام رضا بوده است. خادمی او، فقط خدمت ظاهری به حضرت نبود ، بلکه او با مناظره و بحث با فرقه ها و عقائد انحرافی، همواره سعی داشت تا معارف تشیع ، سیره و مکتب فکری امام رضا علیه السلام را احیا کند. وی در همه مجالس و محافل با امام رضا علیه السلام بود و هنگام مناظرات و احتجاجات امام با رؤسای ادیان و متکلمان و دانشمندان حاضر بود.
او از امام رضا علیه السلام روایات زیادی را نقل کرده است از جمله روایت شهادت امام هشتم که چطور مأمون با سم، امام را غریبانه به شهادت رساند. اعتماد امام به اباصلت به قدری بود که نه تنها در زمان حیات خود اسرار شهادتش را با اباصلت در میان گذاشت، بلکه به او وصیت کرد تا بعد از شهادتش اقداماتی را درمورد کیفیت دفن حضرت انجام دهد.
اباصلت مسیر مبارزاتی خود را بعد از شهادت حضرت ادامه داد ، تا جایی که مأمون به هنگام شهادت حضرت ، از ترس افشای جنایت خویش، اباصلت را که از جنایت مأمون آگاه بود، به بهانه ای به زندان انداخت. پس از یکسال اباصلت با توسل به امام جواد علیه السلام از زندان نجات پیدا کرد و در اواخر عمر خود در نیشابور بود و از افشای چهره خبیث مأمون و احیای معارف شیعه فروگذاری نکرد و کتاب وفاه الرضا علیه السلام را که حاوی اخبار شهادت امام رضا علیه السلام بود را نوشت.
تاریخ وفات اباصلت را سال ۲۳۶ ه.ق ذکر کرده اند. محل دفن اباصلت بنا به نقل مورخین و شواهد و قرائن متعدد در نزدیکی مشهدمقدس (کیلومتر ۵ مشهد-فریمان) می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا