اباصلت شناسیزندگینامه

اباصلت کیست؟

تمام منابع او را با نام «عبدالسلام»، کنیه «اباصلت» و فرزند «صالح» معرفی نموده و عنوان کامل او «اباصلت عبدالسلام بن صالح بن سلیمان بن ایوب بن میسره» می باشد.

محل تولد او را شهر مدینه و سال تولدش را بین سال های ۱۵۵تا ۱۶۰ق نوشته اند.

اباصلت را «مولی عبدالرحمن ابن سمره قریشی» معرفی کرده اند. بر این اساس، اباصلت هروی جزء کسانی است که اجدادش در هرات می زیسته اند و یکی از آنها در نیمه اول قرن یکم هجری به شهرهای اسلامی منتقل شده و اولادش نیز در همان مناطق باقی مانده اند. شهرت «هروی» برای او، خود گواه همین موضوع است؛ البته شهر هرات بخشی از خراسان (آن زمان) بوده است.

وی در دوره جوانی، برای شنیدن حدیث، سفرهایی به بصره، کوفه، حجاز و یمن داشته و اغلب دور از خانواده، برای درک محضر بزرگان حدیث، به مسافرت های طولانی می پرداخته است. وی فردی ثروتمند بود که ثروتش را در اختیار مشایخ و صاحبان علم قرار می داد و آن ها نیز برایش به روایت حدیث می پرداخته اند.

وی در شمار یکی از رجال حدیث قرار می گیرد که در منابع اهل سنت در زمره سلسله راویان و در کتب شیعه به عنوان یکی از کسانی که بی واسطه از امام علی بن موسی الرضاعلیه السلام روایت می کنند، شناخته می شود. بیشترین اطلاع از وی مربوط به زمانی است که امام هشتمعلیه السلام را در سفر خراسان همراهی کرد.

اباصلت هروی در روزهای آخر شوال سال ۲۳۶ ق وفات نموده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا