اباصلت شناسیزندگینامه

اباصلت در دوران ۴ امام!

به لحاظ دوره حیات، اباصلت با چهار تن از ائمه معصومین علیهم السلام، یعنی امام موسی کاظم، امام رضا، امام جواد و امام هادی علیهم السلام هم زمان و معاصر بود، اما فقط از دو نفر ایشان (امام رضا و جوادعلیهم السلام) روایت نموده است. معلوم نیست با دو معصوم دیگر ارتباطی داشته است یا خیر؟

البته زمانی که اباصلت در سن جوانی مشغول کسب علم بود، امام کاظم علیه السلام، توسط هارون عباسی در عراق در بازداشت خانگی و زندان به سر می برد (از سال ۱۷۹ تا شهادت امام ۱۸۳ق) و ارتباط با ایشان بسیار دشوار بود و فقط از طریق یاران خاص صورت می گرفت؛ در نتیجه عبدالسلام که جوانی نورس بود، نمی توانست با حضرت دیدار و ارتباط داشته باشد.

اباصلت همچنین شش سال در دوره امامت امام هادی علیه السلام (۲۳۰-۲۵۴ ق) زنده بود، اما در این سال ها وی بیشتر در خراسان زندگی می کرد و احتمال ملاقاتش با امام دهم علیه السلام بسیار بعید به نظر می رسد، به همین دلیل هیچ روایتی از آن حضرت نقل نکرده است.

در رابطه با چگونگی و میزان همراهی اباصلت با امام جواد علیه السلام، وی در دو جا به حضور خود در نزد امام نهم اشاره می نماید: یکی ماجرای رهایی اش توسط امام از زندان مأمون و دیگری مجلس بیان حدیث نماز کشتیبان. ماجرای اول به طور مشخص، یک سال پس از شهادت امام رضا علیه السلام رخ داده است و اباصلت پس از رهایی از زندان، به خراسان می رود. اما بیان روایت نماز کشتیبان توسط اباصلت از زبان امام جواد علیه السلام نشان می دهد که وی از خراسان، مسافرت هایی به حجاز و عراق داشته و طی همین مسافرت ها که بیشتر برای حج صورت می گرفت، به ملاقات امام جواد علیه السلام می شتافت؛ اما چون تعداد و مدت زمان این دیدار ها محدود بود، احادیث اندکی از آن حضرت روایت نموده است.

همراهی اباصلت با امام رضا علیه السلام هنگام حضور حضرت در خراسان قطعی و ثابت شده است. او به نقلی از مدینه و به نقل معتبر از نیشابور حضرت را همراهی نموده و تا زمان شهادت حضرت در محضرشان بوده است، اما در مورد سال های پیش از هجرت امام گزاره هایی وجود دارد که آشنایی و همراهی اش را با امام(علیه السلام) به آن دوران می رساند. او که در دوره جوانی به شنیدن حدیث و کسب علم از محضر مشایخ مختلف مشغول بود، به خدمت امام رضا علیه السلام  در مدینه نیز رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا