اباصلت شناسیمقالات

اباصلت و اندیشه های کلامی

دین اسلام، به ویژه مکتب علمی اهل بیت پیامبرعلیهم السلام، این داعیه را دارد که در اصول و فروع بنیادین خود، توانایی پاسخگویی به نیازهای پیرامون خود و همچنین نقد و واکاوی دیگر فرهنگ ها و هسته های خرافی درون گروهی و مهاجم دیگر فرهنگ ها را دارد. فرهیختگان و نخبه های هر جامعه و فرهنگی، وظیفه دارند تا با به کارگیری و تفسیر روشن آموزه های بینشی و اعتقادی خود، عمق وگستره هجوم هسته های انحرافی در جامعه را تعدیل کنند، تا در جایگزینی باورهای راستین و ارزشی دین خود موفق عمل نمایند.

یکی از نخبگان فرهنگی سده دوم هجری، اباصلت هروی است. او با زیرکی خاص توانست در پالایش فرهنگ آن زمان به رهبری امام علی بن موسی الرضاعلیه السلام همت گمارد. در آن دوره که جامعه اسلامی خو گرفته با آموزه های سنتی درون فرقه ای جهان اسلام بود و در آوردگاه ترجمه کتاب های دیگر فرهنگ ها، سر از انحراف و خرافات آورده بود، پیشگامی اباصلت هروی باعث شد تا به محوریت سخنان عقلانی عالم آل محمدصلی الله علیه وآله به بسیاری از شبهه ها پاسخ داده شود.

اباصلت هروی در چنین فضای پرآشوبی توانست با ترویج و تفسیر آموزه های کلامی حضرت رضاعلیه السلام و دیگر اهل بیتعلیهم السلام، شیوه اعتدال و عقلانیت اسلامی را معرفی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا