شناسه خبر:623
گروه محققین

مقدمه

  • انداز قلم

اباصلت هروي در زمانه اي مي زيست که علما و اهل دانش بيشترين و مهم ترين بخش از زندگي خود را به شنيدن و روايت حديث صرف مي کردند.

مسند اباصلت

اباصلت هروي در زمانه اي مي زيست که علما و اهل دانش بيشترين و مهم ترين بخش از زندگي خود را به شنيدن و روايت حديث صرف مي کردند. او هم سال هاي زيادي را به استماع حديث از امام علي بن موسي الرضا عليه السلام و مشايخ متعدد گذراند و پس از آن در شهرهاي مختلف به روايت دانسته هاي خود پرداخت.به روايتي اباصلت را مي توان يکي از پرکارترين ياران امام هشتم دانست که روايت هاي بسيار و در عين حال پر محتوايي را از آن حضرت و مشايخ خود روايت نمود و گنجينه اي ارزشمند را از خود بر جاي گذاشت(1). 

در راستاي شناخت هرچه بيشتر اين راوي، که مجاهدانه ميراث معنوي پيامبر و اهل بيت عليهم السلام را حفظ و منتقل نموده است، ضرورت دارد روايت هاي منقول از او تنظيم موضوعي شود تا بهتر دغدغه هاي فکري و جنبه هاي مختلف زندگي او شناخته شودو براي اين منظور روايات و حديث، در چند شاخه اصلي با عنوان احاديث فقهي، کلامي، فضايل اهل بيت عليهم السلام و احاديث اخلاقي دسته بندي شده است.

پاورقي ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1.پر واضح است که اباصلت تنها روايت کننده نبود و در مقاطع مختلف است در روايات اهل بيت عليهم السلام و تفکر به آنها عمل مي کرد؛ چه او خودش" از امام رضا عليه السلام از پدرانش از رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم روايت کرده که فرمود" تنها روايت کننده اي نباشيد، بلکه اهل درايت و انديشه در روايت ها باشيد؛ چه اينکه فهميدن يک حديث، ارزشمندتر است براي شما از هزار حديثي که بدون انديشه و درايت، تنها روايت گر باشيد". نصيحة اهل حديث، ص31. 

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد