شناسه خبر:600

مذهب اباصلت

  • انداز قلم

دلايل و شواهد وجود دارد که بتوان او را از شيعيان و حتي خواص شيعه محسوب نمود

اباصلت شناسی

در زندگي و احوال اباصلت برخي نشانه ها و فعاليت هايي که تمايل او را به مذهب عامه (اهل سنت) نشان مي دهد وجود دارد، از جمله اينکه بخشي از راويان و مشايخ اباصلت، از رجال سني مذهب بودند و يا اينکه وي همواره با محافل عامه و در مقاطعي با دربار عباسي ارتباط نزديکي داشته است، اما از سوي ديگر آنقدر دلايل و شواهد وجود دارد که بتوان او را از شيعيان و حتي خواص شيعه محسوب نمود. در نتيجه مي توان ادعا کرد آن موضع گيري هاي اباصلت که او را متمايل به اهل سنت نشان مي دهد، نوعي تقيه بوده تا بتواند بهتر به وظايف خود عمل کند. برخي از اين دلايل عبارتند از:

1. همراهي و مصاحبت طولاني اباصلت با امام رضاعليه السلام که او را از ياران و اصحاب سرّ حضرت کرده بود.

2. اباصلت شخص ثروتمندي بود و نيازي به خدمت نزد امام براي گرفتن مزد و مواجب نداشته است، نبابراين يک نوع کشش معنوي و علاقه، وي را به سوي امام کشانده است.

3. اباصلت در بيان خبر شهادت امام هشتم عليه السلام که کتابي هم درباره آن نوشته، ضمن تأييد مقام امامت حضرت به انتقال اين منصب به فرزندش امام جوادعليه السلام ، اشاره صريح دارد.

4. تعداد احاديث و اخبار فراواني که اباصلت از امام رضاعليه السلام بيان کرده است، دليل محکمي مي باشد که وي از خواص به شمار مي آيد. به واقع احاديث ارزنده اي از وي در موضوعات مختلف فقهي، کلامي، تاريخي و... در کتاب هاي عيون اخبارالرضاعليه السلام ، الامالي و ديگر منابع شيعه ضبط شده است.

5. عشق و علاقه اي که اباصلت به حضرت علي عليه السلام و ديگر ائمه عليهم السلام داشت، باعث شد وي روايت گر احاديث بيشماري در فضيلت معصومينعليهم السلام گردد.

6. تسلّط و احاطه اي که اباصلت به کلام شيعه داشت و با استفاده از آن توانست در مقابل بزرگان فرقه هاي مخالف به مباحثه مناظره بپردازد و همواره نيز پيروز گردد؛ اين کار تنها از عهده کسي بر مي آيد که خود از خواص شيعه باشد.

7. با دقت در برخي تعابير به کار رفته در روايات منقول از اباصلت مثل عبارت "علم شيعتنا" و همچنين نقل رواياتي که از شاخص هاي ويژه مکتب اماميه است، از قبيل نهادينه سازي فرهنگ رجعت، ظهور منجي، نام بردن اسامي امامان شيعه و ... به خوبي، شيعه بودن اباصلت هروي اثبات مي شود.

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد