شناسه خبر:592

اباصلت کيست

  • انداز قلم

ياران، راويان و اصحاب ائمه اطهارعليه السلام  همواره نقش مهم و بسزايي در معرفي شخـصيت و نشـر آموزه هاي آنان داشته اند 

اباصلت شناسی

 

 

ياران، راويان و اصحاب ائمه اطهارعليه السلام  همواره نقش مهم و بسزايي در معرفي شخـصيت و نشـر آموزه هاي آنان داشته اند و با وجود خفقان سياسي و محدوديت هاي اجتماعي و اقتصادي، در اين راه سختي هاي زيادي را به جان خريده اند و به سبب بغض دستگاه هاي حکومتي جور، نام و زندگي بسياري از اين شخصيت ها فراموش شده و يا محو گرديده است. برخي از ايشان هم که شرح حالي از ايشان در تاريخ وجود دارد، در بين عموم مردم ناشناخته هستند.

از جمله اين شخصيت ها، جناب اباصلت هروي، يارِ وفادار و از اصحاب سرّ ِامام رضاعليه السلام است، که رجال شناسان، وي را راوي، محدث و فقيه معرفي و برخي از علماء، از او به عنوان  خادم الرضاعليه السلام  ياد مي کنند.

در اين مجموعه، ضمن معرفي اين شخصيت، با بيان رويدادها و برخي روايات منقول از خود ايشان، به بخش هاي از زندگي وي و همراهي اش با حضرت علي بن موسي الرضاعليه السلام  مي پردازيم.

 

تمام منابع او را با نام "عبدالسلام"، کنيه "اباصلت"1 و فرزند "صالح" معرفي نموده و عنوان کامل او "اباصلت عبدالسلام بن صالح بن سليمان بن ايوب بن ميسره" مي باشد. محل تولد او را شهر مدينه2 و سال تولدش را بين سال هاي 155تا160ق نوشته اند.

اباصلت را "مولي عبدالرحمن ابن سمره قريشي" معرفي کرده اند. بر اين اساس، اباصلت هروي جزء کساني است که جدّ ِ اعلاي او در هرات مي زيسته که در نيمه اول قرن يکم هجري و ضمن حمله اعراب به ايران، به منطقه حجاز منتقل شده و اولادش نيز در همين منطقه باقي مانده اند. شهرت "هروي" براي او، خود گواه همين موضوع است؛ البته شهر هرات بخشي از خراسان (آن زمان) بوده است.

وي در دوره جواني، براي شنيدن حديث، سفرهايي به بصره، کوفه، حجاز و يمن داشته3 و اغلب دور از خانواده، براي درک محضر بزرگان حديث، به مسافرت هاي طولاني مي پرداخته است. وي فردي ثروتمند بود که ثروتش را در اختيار مشايخ و صاحبان علم قرار مي داد و آن ها نيز برايش به روايت حديث مي پرداخته اند.4

وي در شمار يکي از رجال حديث قرار مي گيرد که در منابع اهل سنت در زمره سلسله راويان و در کتب شيعه به عنوان يکي از کساني که بي واسطه از امام علي بن موسي الرضاعليه السلام روايت مي کنند، شناخته مي شود. بيشترين اطلاع از وي مربوط به زماني است که امام هشتم عليه السلام را در سفر خراسان همراهي کرد.

زمان وفات اباصلت را ، چهار روز مانده از شوال سال 236ق نوشته اند.5

پاورقي ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1."صلت" در لغت به معناي پيشاني باز و آشکار و برجسته راست قامت آمده است. احتمال دارد اين کنيه از طرف حضرت رضاعليه السلام به او داده شده باشد؛ چرا که عبدالسلام بن صالح، فردي حق گو، آشکار و راست قامت در بيانِ معارف اسلامي بود.

2.طوسي، محمد بن حسن، اختيار معرفة الرجال، ج2، ص872 .

3. سمعاني، عبدالکريم بن محمد، الانساب ، ج5، ص638 .

4.خطيب بغدادي، احمد بن علي، تاريخ بغداد، ج11، ص51 .

5. سمعاني، عبدالکريم، الانساب، ج5، ص639 .

 

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد