شناسه خبر:578

اباصلت و کسب علم در محضر امام رضاعليه السلام

  • انداز قلم

 در حالی که معاون رئیس پیشین سیا بر این باور است که هیلاری کلینتون انتخاب امن‌تری در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به شمار می‌رود ولی پیشنهادات و طرح‌های خطرناکی نیز دارد.

اباصلت شناسی

 

هرچند اباصلت از محضر بزرگان زيادي استفاده کرد و کسب علم نمود، قرار گرفتن در شعاع نورانيت امام علي بن موسي الرضاعليه السلام بود که او را به يکي از علماي نامدار شيعه تبديل نمود. وي که خودش در علوم مختلف مهارت و تخصص داشت، وقتي به درياي علم عالم آل محمدصلي الله عليه و آله رسيد، غرق در آن شد و به مروّج و مبلّغ آموزه هاي اهل بيت عليهم السلام  تبديل گرديد.

 

آشنايي اباصلت با امام رضاعليه السلام قبل از هجرت امام به خراسان

 

همراهي او با امام رضاعليه السلام هنگام حضور ايشان در خراسان قطعي و ثابت شده است، اما در مورد آشنايي و همراهي اش با امام در سال هاي پيش از هجرت امام، گزاره هايي وجود دارد، از جمله:

1- روايت ابن نجار در ذيل تاريخ بغداد و دعايي که اباصلت از امام رضاعليه السلام در حج نقل مي کند؛1 با توجه به اينکه امام بعد از مسافرت به خراسان، فرصتي براي اقامه حج پيدا نکردند و بعد از دوسال که در مرو به سر بردند، در راه برگشت به عراق، توسط مأمون در طوس به شهادت رسيدند، بنابراين ملاقات اباصلت با حضرت در حج، مي بايد قبل از مهاجرت (سال 201ق) صورت گرفته باشد.

2- حرزي که ابن طاووس به نقل از اباصلت از امام رضاعليه السلام براي در امان ماندن خود از شر هارون، روايت کرده است؛2 اين حکايت مربوط به زماني است که هارون الرشيد حکومت داشته است و حضرت نيز به عنوان امام، جانشين پدر بزرگوارش شده بود؛ بر اين اساس، در آن سال ها که حضرت در مدينه حضور داشتند، اباصلت جزو خواص ايشان بوده است.

3- نکته ديگر و مهم تر اينکه اگر تمام ارتباط اباصلت با امام عليه السلام تنها به همان سه سال حضور ايشان در خراسان منحصر بود، تسلّط او بر کلام و حديث اهل بيت عليه السلام نمي توانست آن قدر زياد باشد که بتواند در مواجهه  با سران مذاهب و مکاتب مخالف از عهده کار به خوبي برآيد. به عبارت ديگر او در حجاز و عراق با کسب آموزه هاي اهل بيت در نزد ائمه عليه السلام ، به ويژه امام هشتم و بزرگان شيعه، در حالي که يک عالم شيعي شناخته شده بود، وارد خراسان شد و در آنجا به دفاع از عقايد خود پرداخت.

پاورقي ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1.ابن نجار، محمد بن محمود، المستفاد من ذيل تاريخ بغداد، ج4، ص 138.

2.ابن طاووس، علي بن موسي، مهج الدعوات و منهج العنايات، ص86 .

 

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد