معرفي بقعه مبارکه خواجه اباصلت

به نوشته بيشتر مورخين، حدود دوازده قرن است که در مسير جاده مشهد فريمان، زيارتگاه خواجه اباصلت، واقع شده که بنا به وصيت خود او در همين مکان به خاک سپرده شده

اباصلت شناسی

به نوشته بيشتر مورخين، حدود دوازده قرن است که در مسير جاده مشهد فريمان، زيارتگاه خواجه اباصلت، واقع شده که بنا به وصيت خود او در همين مکان به خاک سپرده شده و به عنوان دروازه مشهد الرضاعليه السلام شهرت داشته است.         زيارتگاه خواجه اباصلت، بارها تعمير و تجديدبنا شده، که نقل است براي اولين بار به همت کربلائي محمدعلي درويش از عرفاي قرن هشتم به صورت يک بناي چهار ضلعي با گنبدي بر فراز آن تجديدبنا شد. محمدحسن صنيع الدوله از نويسندگان قرن13 در سفرنامه خود تجديدبناي ديگري را ذکر کرده که در سال 1273ق پايان يافته است.

 بناي فعلي اين آستانه به همت مساعدت هاي مردمي، توسط اداره کل اوقاف و امور خيريه خراسان ، در سال 1363 شروع و در سال 1374 به شکل يک فضاي 1000مترمربعي احداث شده و از سال 1388 کليه نماهاي آن به شکل کنوني چشم نواز زائرين و مجاورين است.       زيارتگاه اباصلت، از قديم الايام مورد توجه زائرين و مجاورين حضرت ثامن الحجج عليه السلام بوده، بطوريکه از ايشان کرامات متعددي را نقل کرده اند، لذا بسياري به ايشان متوسل شده و حاجت مي طلبند و به جهت اداي احترام و عرض ارادت به اين صحابي خاص حضرت علي بن موسي الرضا عليه السلام روي مي آورند و در کنار ضريحش به عبادت و نيايش پرداخته و نذورات نقدي و غيرنقدي خود را به اين آستانه تقديم مي دارند.     از گذشته هاي دور اطراف اين زيارتگاه محل دفن اموات بوده و مجاورين هم اکنون اموات خويش را در جوار ايشان به خاک مي سپارند.

در حال حاضر طرح جامعي براي تکميل و توسعه اين آستانه تهيه گرديده و فرآيند اجراي آن پيگيري مي شود، اميد است در آينده به همت مردم نيوکار مراحل اجراي آن محقق گردد،  ان شاء ا...  .

 

 

 

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد