شناسه خبر:1261

اشاره ای به زندگی خواجه اباصلت(ره)

  • انداز قلم

گفته شده اباصلت (عبدالسلام بن صالح) در سال 160 ه.ق در مدینه بدنیا آمده و نیای او اصالتاً اهل هرات خراسان زمان خود بوده و به هر دلیل به منطقه حجاز مهاجرت کرده

اشاره ای به زندگی خواجه اباصلت(ره)

همه ی ما کم و بیش با نام خواجه اباصلت(ره) آشنا هستیم اما از آنجا که ممکن است تاکنون فرصت نکرده باشید با تأمل بیشتری به بررسی و مطالعه ی این شخصیت علمی و تاریخی بپردازید اجازه دهید با شرح کوتاه و مختصری در خصوص این شخصیت، زمینه آشنایی بیشتر شما عزیزان را فراهم آوریم.

گفته شده اباصلت (عبدالسلام بن صالح) در سال 160 ه.ق در مدینه بدنیا آمده و نیای او اصالتاً اهل هرات خراسان زمان خود بوده و به هر دلیل به منطقه حجاز مهاجرت کرده و ظاهراً خانواده ای متمول بوده اند ضمن اینکه ارادت و همراهی خاصی نسبت به اهل بیت سلام ا... علیهم اجمعین از خود نشان داده اند، از محبّین محسوب می شدند، وقتی امام علی بن موسی الرضا(ع) مجبور به ترک مدینه و عازم سفر مرو می شوند به جهت شناختی که نسبت به شخصیت اباصلت(ره) و خانواده وی داشته اند اجازه می دهند او وارد حریم خصوصی ایشان شود و به عنوان خادم مخصوص و همراه نزدیک در کنار حضرت باشد.

خلاصه اینکه به نظر می رسد امام (ع) به هوش و ذکاوت و حافظه اباصلت(ره) و امانتداری او اذعان داشته اند که برای او این فرصت را فراهم آورده اند تا او بهتر بتواند در خدمت امام و اسلام باشد و این را از سیاق روایاتی که امام برای او نقل فرموده اند می توان فهمید.

اباصلت(ره)در بیان اهل سنت و شیعه فردی موجه ، موثق و راوی حدیث شناخته شده که برای جمع آوری احادیث اهل بیت و تبلیغ فرهنگ تشیع بسیار سفرکرده و از افشاگری علیه چهره خبیث بنی العباس و بنی امیه هیچ فروگذار نکرده و با وجود اینکه شخصیتی متمول و بسیار اهل سفر بوده از خود چهره ای عالم و ولایتمدار و عاشق اهل بیت (ع) بجا گذاشته و همین تبلیغات بی وقفه و خستگی ناپذیر او سبب شده که پس از شهادت امام رضا(ع)، مأمون ابتدا سعی در تطمیع و جذب او به دربار داشته باشد و چون موفق نشده بر او غضب کرده و او را تحت تعقیب قرار داد و نهایتاً دستگیر نموده و بمدت یکسال در نیشابور یا سرخس به زندان انداخته که نقل است شرایط سخت زندان پس از یکسال برای او خیلی غیر قابل تحمل گردیده که به امام جواد(ع) متوسل می شود و خلاصه به هرشکل توسط امام جواد(ع) از زندان آزاد می شود.

زمان شهادت یا وفات اباصلت(ره) را سال 236 ه.ق نوشته اند و از آنجا که اجازه نمی دادند به جهت سوابق انقلابی و ضدیت با بنی العباس ، در کنار مضجع شریف مولایش دفن شود ، ظاهراً بنابر وصیت در نزدیک ترین مکانی که می توانسته به سناباد یا محل دفن آن حضرت نزدیکتر باشد دفن شده است.

هر چند در طول تاریخ اهتمام جدی به آبادانی و گسترش بقعه او نشده ، با این حال به نظر می رسد صلابت خود را داراست و حقانیت خود را به زائرین و مجاورینش می فهماند، بطوریکه مشاهده می شود سالانه بیش از سه میلیون زائر و مجاور این زیارتگاه را مأمن و ملجأ و پناه خود دانسته و به آن روی می آورند. 

روحش شاد و یادش گرامی و به امید اینکه همت بلند و توجه جدی مسئولین محترم نظام بتواند جایگاه این شخصیت برجسته را بیش از پیش به مردم این دیار و مسلمانان سایر بلاد به خوبی معرفی نموده و زائرین بیشتری از کرامات و فیوضات این شخصیت برجسته بهره مند شوند.  والسلام

مدیریت آستانه مبارکه خواجه اباصلت(ره)

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد